Svetlo, teplo a energia slnka je základom života pre ľudí, zvieratá a rastliny. Slnečné svetlo stimuluje myseľ aj dušu. Svetlo nám dáva silu, radosť zo života, pohodu a zdravie. Keď svieti slnko, cítime sa jednoducho dobre!
Tvoja pokožka sa sfarbí dohneda, aby vytvorila telu vlastnú ochranu pred slnkom. Funguje to takto: Keď ultrafialové svetlo dopadne na tvoju kožu, reaguje tvoja pokožka najprv obranným zhrubnutím, takzvaným opuchom rohovinovej vrstvy. UVB zložka svetla stimuluje tvorbu hnedého kožného farbiva melanínu v pigmentových bunkách tvojej kože. Bunky kože, obohatené o melanín, potom putujú na povrch kože a starajú sa o ochranné zhnednutie tvojej pokožky. Pretože tento proces chvíľu trvá, hnedneš len postupne. UVA zložka v slnečnom svetle sa postará o to, že už vytvorený melanín sa vo vonkajších vrstvách kože zafarbí, čím tvoja koža bezprostredne stmavne. Táto kombinácia sa postará o skvelý výsledok opálenia a súčasne ti zabezpečí telu vlastný „slnečník“.
TIPY NA OPAĽOVANIE
Pred slnením si odstráň mejkap Keď sa ideš opaľovať, mal/a by si sa vzdať mejkapu, ako aj parfumu a iných kozmetických produktov. Pretože kombinácia ultrafialového svetla a kozmetických prípravkov môže v mnohých prípadoch viesť k reakciám tvojej kože. Na ležadlo v soláriu si preto líhaj bez mejkapu. V soláriu vždy nos okuliare na ochranu pred UV žiarením Slnečné svetlo obsahuje ultrafialové lúče, ktoré ti môžu poškodiť sietnicu. V soláriu by si preto vždy mal/a mať zavreté oči a nosiť okuliare na ochranu pred UV žiarením. V soláriu vynechaj ochranu proti slnku.
Ako často sa môžem opaľovať v soláriu? Najdôležitejšie základné pravidlo znie: nepreháňať. Nemal/a by si sa slniť častejšie než raz za deň a mal/a by si si dať prestávku medzi svojimi slnečnými kúpeľmi. Nemecký Spolkový úrad na ochranu pred žiarením neodporúča viac než 50 opaľovaní za rok. Kedy by som nemal/a ísť do solária? Typ kože: Ak máš citlivý typ kože a na prírodnom slnku sa rýchlo spáliš, mal/a by si sa vzdať aj návštevy solária. To isté platí vtedy, ak sa ti veľmi rýchlo urobia pehy, ak máš veľa pečeňových škvŕn alebo ak sú atypické. V prípade pochybností si pohovor so svojím kožným lekárom a nechaj si v solárnom štúdiu poradiť ohľadom svojho individuálneho času opaľovania. Predchádzajúce ochorenia: Ak máš, prípadne si mal/a ty alebo niektorý člen rodiny rakovinu kože, alebo ak máš vo všeobecnosti predispozíciu na rakovinu kože, radíme ti takisto, aby si solárium nepoužíval/a. Lieky: Kým berieš lieky spôsobujúce citlivosť na svetlo (napr. antibiotiká), mal by si sa vyhýbať soláriu a aj prírodnému slnku. Pokožka spálená od slnka: Ak máš kožu akútne spálenú slnkom, mal by si sa ležadla v soláriu vzdať. Čerstvé jazvy: Jazvy by si mal/a pred slnečným žiarením minimálne tri mesiace chrániť nosením oblečenia, ktoré neprepúšťa slnečné lúče, alebo úplnou ochranou proti slnku. UV lúče môžu totiž viesť k škvrnitému presúvaniu pigmentu v oblasti okolo rany, takže zjazvená koža sa natrvalo sfarbí bledšie alebo tmavšie. Vek: Návšteva solárneho štúdia je povolená až od 18 rokov – nezávisle od toho, či je k dispozícii súhlas od zákonného zástupcu alebo nie. Čo robiť, keď došlo k spáleniu kože slnkom? Ak si sa na slnku spálil/a iba zľahka, mal/a by si si dať od slnka na niekoľko dní prestávku a pravidelne si natierať pokožku hydratačným krémom. Pri ťažkom spálení od slnka bude najlepšie, ak zájdeš za lekárom, alebo si necháš poradiť v lekárni. Dôležité: Ak si prekonal/a spálenie od slnka, v budúcnosti zredukuj svoj čas opaľovania a nechaj si poradiť v solárnom štúdiu.